Konopie przemysłoweZastosowanie konopi włóknistych

19 maja 2021by KochajCBD0

Zastosowanie konopi włóknistych

 

Z konopi wytwarzane są włókna o wszechstronnym zastosowaniu.
  • przemysł odzieżowy – ubrania z konopi są lekkie, przewiewne, oddychające i wytrzymałe. Tekstylia z konopi są ,,na topie”. Wyglądają elegancko, są cieńsze i bardziej wytrzymałe niż te wykonane z bawełny oraz wyglądają podobnie jak ubrania z lnu czy dzikiego jedwabiu. Różnią się tym, że nie gniotą się tak bardzo. Nic dziwnego, że odzież konopna to pożądany kierunek przez wielu producentów ekologicznej odzieży.
  • przemysł samochodowy – włókna konopi były testowane jako składnik wykorzystywany przy wytwarzaniu karoserii samochodów. Pojazdy m.in. z konopi wyprodukował Henry Ford w 1941 oraz przedsiębiorstwo Lotus Cars.
  • energia – konopie jako surowiec na paliwo – Konopie są idealną rośliną energetyczną. W celu pozyskiwania paliwa (etanolu) uprawia się głównie kukurydzę. Efektywność konopi na hektar przy pozyskiwaniu energii jest wyższa niż efektywność kukurydzy.  Konopie nie potrzebują herbicydów i nawozów sztucznych oraz, w przeciwieństwie do kukurydzy, nie wyjaławiają gleby.W przeciwieństwie do benzyny etanol spala się bez wydzielania substancji szkodliwych, takich jak siarka, które odpowiedzialne są za kwaśne deszcze oraz zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla.Gdyby po ulicach jeździło więcej samochodów na olej konopny, powietrze byłoby czystsze, nie byłoby wojen o ropę naftową, a morza nie byłby nią zanieczyszczane. Zasoby ropy są ograniczone.
  • szkutnictwo – do końca XIX w. 70% olinowania wszystkich okrętów było wykonane z włókien konopnych.
  • materiały budowlane – Pakuły (włókno) (strzępki konopne) wykorzystuje się z powodzeniem jako ekologiczne ocieplenia domów oraz uszczelniania połączeń gwintowanych.
  • papiernictwo – pierwszy, powstały w Chinach papier był wytwarzany z włókien konopnych. Produkcja papieru z konopi jest o wiele wydajniejsza niż produkcja papieru drzewnego.
  • pieluchy z konopi – Istnieją pieluchy wykonane z włókien konopnych. Są to prawdopodobnie najlepsze pieluchy na świecie, ponieważ pochłaniają więcej wilgoci niż te wykonane z bawełny, a przy tym nie obciążają środowiska.
Wszechstronne zastosowanie mają również nasiona konopi i tłoczony z nich olej:

Z konopi włóknistych można również  produkować biomasę opałową.

Ze względu na zawartość wielu substancji leczniczych wykorzystuje się konopie włókniste jako lek przeciwlękowy, przeciwbólowy, przeciwpsychotyczny, przeciwzapalny, przeciw utleniający, przeciwskurczowy oraz jako antybiotyki.

Odpady poprodukcyjne wykorzystywać można jako paszę, zaś nasiona można używać jako karmę dla ptaków.

 

Zajdziesz na również na facebooku!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kochaj CBD 2021 – realizacja : Agencja56